Matura 2021

Materiały niezbędne dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego

Posted On
Posted By Edward

Bardzo często mówi się, że matura to najważniejszy egzamin w życiu młodego człowieka. W istocie, ma on wielki wpływ na wybór późniejszej drogi, a co za tym idzie na to, w jaki sposób potoczy się dalsze życie zdającego. Wynik matury decyduje o kierunku, na który ów młody człowiek się dostanie, a czasami o mieście, w którym będzie mu dane spędzić studenckie lata. Narrację taką przyjmują nie tylko rodzice, ale także nauczyciele w szkole i ogólnie rzecz biorąc, całe społeczeństwo. Nic więc dziwnego, że ambitna młodzież w wieku maturalnym całe dnie spędza nad książkami i przygotowuje się do końcowego testu.

Ważne: zachowaj zdrowy balans

Warto jednak zachować pewien balans: młodzi ludzie popadają bowiem często w coś rodzaju “paranoi”, na kilka miesięcy przed maturą nie są w stanie myśleć ani rozmawiać o niczym innym. Zawsze jednak ważne jest robienie sobie przerw, dla własnego komfortu psychicznego. Czasami trzeba wyjść pobiegać, porozmawiać z przyjaciółmi, wpaść na herbatę do dziadków – w przeciwnym razie już po zdaniu egzaminu maturalnego będzie się miało poczucie, że nie w pełni wykorzystało się minionego czasu i że można było, obok nauki oczywiście, zająć się też innymi, bardziej przyjemnymi, czynnościami. Już jako studenci, młodzi ludzie odkryją natomiast, że wielki stres przed maturą był nie do końca uzasadniony. W czasie sesji egzaminacyjnej będą musieli zmierzyć się bowiem z bardziej wymagającymi zaliczeniami, na których przygotowanie także będą mieli zdecydowanie mniej czasu. Matura wyda się wówczas trywialnym egzaminem, który przysporzył więcej problemu niż faktycznie powinien. Słowem, jest to bardzo ważny test, który decyduje o naszej przyszłości, ale powinno się podchodzić do niego z właściwym dystansem i nie uzależniać od niego całkowicie swojego licealnego życia. Okres szkoły średniej dostarcza bowiem wielu ciekawych przeżyć, z których po prostu nie warto rezygnować.

Opracuj sobie plan!

W zachowaniu omawianego wcześniej zdrowego balansu z pewnością pomoże sporządzenie sobie konkretnego planu pracy. Musi on, rzecz jasna, uwzględniać czas wolny przeznaczony na odpoczynek i regenerację. Umiejętność planowanie swojej pracy i wyznaczania sobie konkretnych celów będzie zresztą bardzo przydatna w późniejszych etapach edukacji, już na studiach wyższych. Wdrożenie pewnych nawyków w liceum zaprocentuje więc nie tylko na egzaminie maturalnym, ale także (a może przede wszystkim!) w późniejszym, dojrzałym życiu.

 

Related Post