Matura 2021

Matura – jak nie zwariować podczas przygotowań?

Posted On
Posted By Edward

Sposoby na przetrwanie klasy maturalnej

Matura – TaniaKsiazka to dla większości osób dość stresujące przeżycie, ponieważ od tego, czy uda nam się ją dobrze napisać zależy możliwość dostania się na wymarzone studia. Warto jednak pamiętać, że nie taki diabeł straszny jak go malują! Opracuj plan na to, jak przeżyć klasę maturalną i zdaj egzamin dojrzałości z satysfakcjonującymi wynikami, korzystając z naszych wskazówek.

Praktyczne porady – jak nie dać się zwariować?

Zacznijmy od tego, że aby dobrze przygotować się matury potrzeba czasu. Dlatego, najlepsze co możesz zrobić to zacząć się przygotowywać jak najwcześniej. Optymalnym czasem rozpoczęcia nauki jest wrzesień, ponieważ wtedy nie będziesz odczuwać presji związanej z niewielką ilością czasu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie uda ci się rozpocząć nauki tak wcześnie, to grudzień lub początek stycznia również będą dobrym czasem na rozpoczęcie nauki.

Zacznij od realnego zastanowienia się, jaką ilością czasu dysponujesz. Ustal, za ile dni matura, a następnie podziel materiał w taki sposób, żeby zdążyć przerobić całość, uwzględniając również czas na powtórki. Kiedy już podzielisz materiał, stwórz sobie jakieś narzędzie, pozwalające na kontrolowanie postępów. Może to być zwykła check lista, tabelka lub też, w którym będziesz zapisywać, co udało ci się już zrealizować. Takie kontrolowanie swoich postęp pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu motywacji.

Podzielony materiał i narzędzie do zapisywania postępów to pierwszy krok do dobrego przygotowania się. Teraz czas na znalezienie metod, które pozwolą ci na jak najefektywniejsze uczenie się. Tworzenie kreatywnych notatek, czytanie na głos, uczenie się w grupie i co najważniejsze, rozwiązywanie dużej ilości zadań to jedne z najskuteczniejszych metod. Zadania można znaleźć w arkuszach z ubiegłych lat, zbiorach zadań oraz przykładowych arkuszach przygotowywanych przez rozmaite wydawnictwa.

Warto również pamiętać, że matura to nie wszystko. Dlatego, oprócz nauki należy również dbać o swój stan psychofizyczny. Kiedy nasza kondycja psychofizyczna jest w złym stanie, nie jesteśmy w stanie efektywnie przyswajać wiedzy. Planując naukę, postaraj się znaleźć czas na swoje hobby, uprawianie sportu, życie towarzyskie i sen. Oczywiście, w klasie maturalnej warto nadać nauce wysoki priorytet. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, że życie wymaga równowagi. Postaraj się zdrowo odżywiać, pić odpowiednią ilość wody, wysypiać się i pamiętać o aktywności fizycznej. Nie zaniedbuj relacji z innymi ludźmi. Spotkanie z przyjaciółmi lub rozmowa z kimś bliskim potrafią poprawić humor i zwiększyć naszą efektywność.

 

Related Post