Panele fotowoltaiczne: czy taka inwestycja się opłaca?

Zużycie energii elektrycznej w Polsce rośnie z roku na rok. Koszty wykorzystania energii elektrycznej zauważalnie obciążają domowe budżety. Coraz chętniej poszukiwane są sposoby na oszczędzanie energii i zredukowanie bieżących rachunków. Często rozważaną alternatywą jest również instalacja ogniw fotowoltaicznych. Niestety montaż fotowoltaiki jest inwestycją i niesie za sobą pewne koszty, zatem fotowoltaika czy się opłaca taka inwestycja?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Chcąc oszacować koszt instalacji paneli fotowoltaicznych, warto wymienić podstawowe elementy wchodzące w jej skład, są to: panele, inwerter, konstrukcja i oprzyrządowanie (montowane na dachu), elektryka i licznik. Stosowane są również optymalizatory zwiększające wydajność, ale nie są obligatoryjną częścią zestawu. Cena paneli stanowi blisko połowę całego wydatku, a inwerter oraz konstrukcja to kolejne 40%. W całkowity koszt wliczany jest również montaż instalacji. Warto podkreślić, że na cenę ma wpływ również rodzaj paneli i potrzebna moc wynikająca bezpośrednio z wielkości i potrzeb gospodarstwa domowego. 

Średni koszt zakupu i zainstalowania paneli fotowoltaicznych, zależy od wszystkich wymienionych wyżej czynników i waha się w przedziale od 24 000 zł dla instalacji o mocy 5 kW do ponad 40 000 zł dla instalacji o mocy 10 kW. Na cenę wpływa również jakość komponentów. Lepszy sprzęt może podbić wartość całej inwestycji nawet o kilka tysięcy złotych. Niemniej nieopłacalne jest oszczędzanie na jakości. Tańsza instalacja zwróci się szybciej, ale lepsza jakościowo będzie służyła nawet 30 lat.

Dotacje na fotowoltaikę

Wysokie koszty instalacji mogą dawać wrażenie, że inwestycja jest nieopłacalna. Sytuację zmieniają rządowe dotacje. Jest kilka możliwości, a w zależności od programu dostępne są dofinansowania bezzwrotne oraz pożyczki. Wybór odpowiedniej oferty pomoże obniżyć koszt inwestycji i przyspieszyć zwrot wydanych pieniędzy. Dostępny programy to:

  • Mój Prąd 4.0,
  • Czyste Powietrze,
  • Energia Plus,
  • Agroenergia,
  • Ulga termoizolacyjna,
  • Programy regionalne (w ramach gmin),
  • Pożyczka w banku.

Wypełnianie wniosków o dofinansowanie nie jest skomplikowane, a otrzymane pieniądze obniżą koszt inwestycji i sprawią, że fotowoltika stanie się opłacalna.

Ile można zaoszczędzić posiadając fotowoltaikę?

Posiadając instalację o mocy 3 kW, można zaoszczędzić ponad 1500 zł w skali roku. W przypadku wyboru paneli o mocy 5 kW będzie to około 3000 zł, a patrząc w perspektywie 10 lat to aż 30 000 zł. Szacunkowo inwestycja w fotowoltaikę powinna zwrócić się po 8 latach, natomiast czas jej eksploatacji eksperci szacują na 30 lat.

Energia ze słońca ciągle zyskuje na popularności. Panele fotowoltaiczne pomagają zredukować opłaty za zużycie energii, a dodatkowo są przyjazne środowisku. Decydując się na zakup warto wybrać komponenty wyżej jakości, dzięki którym instalacja posłuży przez nawet 30 lat. Korzystając z dotacji, łatwo obniżyć koszty inwestycji. Instalacja zwróci się po około 8 lat, w perspektywie działania przez kolejne 22 lata, co sprawia, że fotowoltaika jest opłacalna.